11 pomysłów na prezent dla fotografa

Jeżeli chcesz poudawać Świętego Mikołaja przed bliskim Ci pasjonatem fotografii (lub przed sobą!) i szukasz prezentu - ten mail powinien Cię zainteresować. 

Przygotowałem listę, którą osobiście sprawdziłem na uśmiechach znajomych lub własnych. Listę prezentów, z których osoby zainteresowane fotografią faktycznie się ucieszą. I które rzeczywiście im się przydadzą. 

Przyznam, że jak wymyśliłem, że taki mail mógłby Ci się przydać nie pomyślałem, że dokładne opisanie każdego pomysłu zajęłoby duuuużo więcej niż przewiduje mailowy savoir vivre (i tak maile ode mnie są długie!). Z drugiej strony ograniczenie się do wysłania Ci dziesięciu nazw uważam za zwyczajnie mało wartościowe. Dlatego spróbowałem każdy pomysł opisać jak najdokładniej, nawiązując do moich doświadczeń, ale i w 2-3 zdaniach. Zdecydowanie nie wyczerpuje to jednak tematu. Dlatego zróbmy tak: odpisz mi, który punkt chcesz, żebym rozwinął w następnym mailu? Trzy najbardziej "pożądane" omówię za tydzień. Oto garść sprawdzonych pomysłów!

WZGLĘDNIE TANIE

Blenda 5w1 - zakup, który w fotografii portretowej w relacji przydatność-cena bije na głowę wszystko inne. Świetna do doświetlania cieni, do używania jako backlight, zbawienna przy ostrym słońcu (na wiele różnych sposobów), a jak się uprzeć, można jej użyć nawet jako tło. 

Filtr ND - to może mało seksowny i widowiskowy prezent, ale to ważne narzędzie, którego zbyt często brakuje w torbach fotografów. Jeżeli ktoś często robi zdjęcia krajobrazów; portrety z rozmytym tłem przy świetle dziennym; lub nagrywa aparatem video - regularnie będzie sięgał po taki okular przeciwsłoneczny dla obiektywu. 

Wkład do polaroida / instaxa / klisza - mówi się, że najlepsze prezenty to wspomnienia. Ale wspomnienia są wartościowe tylko jeżeli je pamiętamy. Jak je pamiętać? Robiąc zdjęcia. Twój prezent będzie zapalnikiem do 1) stworzenia pięknych chwil i 2) uwiecznienia ich)

Folijki - dzielą się na dwa typy: korekcyjne i efektowe. Korekcyjne mają wyrównać temperatury świateł w scenie. Masz jedną lampę cieplejszą od drugiej? Nałóż na jedną z nich folię korekcyjną (np. ocieplającą) i problem z głowy. To jest szlifowanie sceny do perfekcji. Folijki efektowe to już inna bajka. Nie tyle poprawiają wady sceny, co kreują nowy świat. Postać oświetlona na niebiesko w mroczno-zielonym pomieszczeniu? Proszę bardzo. Genialna sprawa (zdjęcie z użyciem "folijek" niżej.

Pasek Peak Design - długo się im opierałem, ale słysząc pochwały Radka Zawadzkiego i testując ten pasek na jego aparacie - przekonali mnie. Świetne paski. Prawie na pewno najczęściej polecane i kupowane paski przez fotografów. Po prostu działają.

WZGLĘDNIE DROGIE

Polaroid / Instax - Polaroid i Instax to esencja fotografii opartej na łapaniu radosnych chwil. Nie chodzi tu o zachwycającą jakość. O techniczną perfekcję. Cały kunszt schodzi tu na bok i ustępuje miejsca prostocie. Cudowne w Instaxach jest to, że wszystkie modele są praktycznie tak samo dobre i zostaną z właścicielem na dłuuugie lata. Mój stary Instax jest dzisiaj równie dobry i "na czasie" co 6 lat temu.

Aparat analogowy - o ile aparat analogowy nie jest najlepszym narzędziem do nauki fotografii, to jest najlepszy do "poczucia" jej "magii". Na pierwszy analog polecam coś z wbudowanym światłomierzem. Osobiście jestem fanem dalmierzowego aparatu Canonet QL17 G-III, ale istnieją prostsze aparaty na start.

Aparat cyfrowy - to już jest w ogóle temat rzeka i poddaję się w kwestii wartościowego zarysowania sytuacji w 2-3 zdaniach :) Ale pisząc bardzo krótko: na pewno jeżeli chodzi o bezlusterkowce warte uwagi są (zaczynając od najtańszych): Fujifilm X-T200, Fujifilm X-T30, Nikon Z50, Fujifilm X-S10, Nikon Z5.

Obiektyw - na przykład 50mm f/1.8 ! To jeden z absolutnie najlepszych wyborów na "drugi obiektyw". Inny sprawdzony, niezawodny i niesamowity jakościowo kierunek to obiektywy Sigma z serii Art (wszystkie są wspaniałe).

WIEDZA / UMIEJĘTNOŚCI

Książki fotograficzne - dwie listy moich ulubionych książek fotograficznych (i około-fotograficznych) wrzuciłem na grupę Szybki Start w Fotografii. Zerknij jakby interesował Cię temat (wpisz w wyszukiwarce "polecane książki" - wyskoczą dwa posty ode mnie).

Kurs fotografii - bo czasem umiejętności są ważniejsze od sprzętu. Może wręcz zawsze ;) Jeżeli nie masz jeszcze w małym palcu obsługi aparatu, nie zawsze wiesz co najlepiej w nim ustawić i chcesz megasolidnie opanować podstawy fotografii a wręcz od razu awansować sporo wyżej, nieskromnie polecam moje dzieło Podstawy Fotografii ONLINE+. Sprzedaż aktualnie jest zamknięta, ale jeżeli chcesz komuś sprawić taki prezent, napisz do mnie.

Mam nadzieję, że ta lista pomoże Ci przekonać znajomych fotografów, że nie tylko byli grzeczni i Św. Mikołaj istnieje, ale też że ma świetnego nosa i zależy mu na ich szczęściu i spełnieniu wizualnym ;)

Wojtek Biały